صفر تا صد مدیریت جلسات کاری: نکاتی برای برگزاری یک جلسه موفق

مدیریت جلسات کاری

در این مقاله می‌خوانید

وقتی اسم جلسه به میان می‌آید، یک میز بزرگ را تصور می‌کنم که افراد زیادی پشت آن نشسته‌اند و فنجان‌های چای روی آن، سرد شده‌اند! بعضی سعی می‌کنند خواب‌آلودگیشان را پنهان کنند و مدام خمیازه می‌کشند، بعضی دیگر هم با موبایلشان سرگرم هستند و از خود می‌پرسند: پس کی تموم میشه؟! روزانه چند جلسه به این سبک برگزار می‌شود، بدون این که واقعاً خروجی مشخصی داشته باشند. مدام با خودم حساب می‌کنم که در این چند ساعت، چه کارهایی می‌توانستم انجام بدهم؟ آیا مهارت مدیریت جلسات کاری می‌تواند این وضعیت را تغییر بدهد؟

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by AwatCloud | آوات (@awatcloud)

ترفندهای مدیریت جلسات کاری

برگزاری جلسات کاری همیشه هم بد نیست، در واقع در بیشتر موارد اجتناب‌ناپذیر است؛ آنچه اهمیت دارد، این است که جلسات را به خوبی مدیریت کنید تا خروجی ملموسی داشته باشند و وقت مفید شما و همکارانتان را هدر ندهند. شما به عنوان یک مدیر می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های برگزاری جلسات، هدایت اندیشه‌ها را به دست بگیرید و بهترین نتیجه را دریافت کنید. در ادامه نکاتی برای برگزاری یک جلسه موفق کاری را مرور می‌کنیم.

برای مدیریت جلسات کاری هدفمند باشید

قبل از این که تصمیم بگیرید جلسه را برگزار کنید، از خودتان بپرسید که در این جلسه قرار است چه چیزی به دست بیاوریم؟ جلسه ممکن است برای معرفی یک عضو جدید سازمان یا تیم، اعلام خط‌مشی جدید سازمان، بررسی مشکلات موجود یا تصمیم‌گیری در مورد یک مسئله برگزار شود. اما این هدف هر چه که هست، باید قبل از برگزاری جلسه، به شکل واضح تعیین و به همه حاضران اعلام شود.

حضور همه در این جلسه لازم است؟

بدیهی است که لازم نیست همه افراد شما در همه جلسات حضور داشته باشند. اگر افرادی که به جلسه دعوت می‌کنید، در جریان موضوع جلسه نباشند، این جلسه برای آنها کسل‌کننده خواهد بود و نه‌تنها حاصلی از حضور در جلسه دریافت نمی‌کنند، بلکه وقت مفیدشان هم هدر می‌رود. به علاوه حضور افراد غیرمرتبط با موضوع جلسه، باعث می‌شود نظرات آنها شما را از مسیر اصلی خارج کند.

جلسه را کش ندهید و به زمان وفادار باشید!

طبق یک قاعده مدیریتی، زمان جلسات نباید بیشتر از 60 دقیقه باشد؛ این حداکثر زمانی است که افراد می‌توانند توجه خود را به یک موضوع معطوف کنند. جلسه را طبق زمان‌بندی اعلام شده، آغاز کنید و در زمان مقرر به پایان برسانید. از پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای پرهیز کنید و تنها به اصل موضوع بپردازید.

همه افراد حاضر نظر خود را اعلام کنند

به عنوان مدیر جلسه، باید شرایط را طوری مدیریت کنید که همه حاضران به یک اندازه زمان برای اعلام نظر داشته باشند. ممکن است اطلاعات کارشناس در مورد یک پروژه، از مدیرش بیشتر باشد؛ پس سلسله‌مراتب را در نظر نگیرید و فقط به اطلاعات توجه کنید. اجازه ندهید یک نفر کنترل همه مکالمات را به دست بگیرد و دیگران را از دور خارج کند. اگر لازم بوده کسی در جلسه حاضر شود، پس نظرش هم باید شنیده شود.

ورود به جلسه با گوشی ممنوع!

اگر حاضران با گوشی تلفن همراه در جلسه حاضر شوند، هم حواس خودشان پرت می‌شود و هم حواس دیگران را پرت می‌کنند. گوشی باعث می‌شود افراد نتوانند بر روی یک موضوع تمرکز پیدا کنند و در این صورت جلسه بازدهی خوبی نخواهد داشت. اگر نگران واکنش افراد به این موضوع هستید، می‌توانید آن را در متن ایمیل یا نامه دعوت به جلسه بگنجانید. شما مدیر هستید! باید بدانید چطور خواسته‌هایتان را بیان کنید!

نتیجه جلسه را پیگیری کنید

در هر جلسه تصمیماتی گرفته می‌شود که در قالب صورتجلسه به تایید همه حاضران می‌رسد. صورتجلسه‌ها را به حال خود رها نکنید! وظایف هر کس را در هر جلسه به وضوح مشخص کنید و نتیجه هر اقدام را در جلسات بعدی پیگیری کنید. در هر جلسه افراد باید در خصوص مواردی که در جلسه قبلی به عهده آنها گذاشته شده، پاسخگو باشند. اگر جلسه قبلی نتیجه‌ای نداشته، دلیلی برای برگزاری جلسات بعدی وجود ندارد!

تکنیک شش کلاه تفکر در مدیریت جلسات کاری

تکنیک شش کلاه تفکر

تکنیک شش کلاه تفکر یکی از تکنیک‌های خلاقیت است که توسط ادوارد دوبونو پدر تفکر خلاق ابداع شده است. در این تکنیک یک موضوع با استفاده از شش سبک تفکر بررسی می‌شود و برای هر کدام از سبک‌های فکری، یک رنگ کلاه در نظر گرفته شده است. در واقع هر رنگ کلاه، نشان‌دهنده یک نگرش است. هر یک از افراد حاضر در جلسه، با بر سر گذاشتن یکی از کلاه‌های تفکر، موانع ذهنی و پیش‌داوری‌های خود را کنار می‌گذارد و بدون تعصب و قضاوت، موضوع جلسه را بررسی و در مورد آن اعلام نظر می‌کند. لازم است یادآوری کنم که درواقع هیچ کلاهی وجود ندارد و ما تنها از نقش افراد صحبت می‌کنیم! خصوصیات کلاه‌های رنگی را در ادامه شرح می‌دهیم:

کلاه سفید

کلاه سفید به واقعیت‌ها و ارقام ملموس اختصاص دارد. کسی که این کلاه را بر سر می‌گذارد، بدون دخالت دادن احساسات و عواطف خود، فقط داده‌ها را در نظر می‌گیرد و تفسیر نمی‌کند.

کلاه قرمز

کلاه قرمز بر احساسات دلالت می‌کند. کسی که کلاه قرمز را بر سرش می‌گذارد، بینش هیجانی و جنبه‌های احساسی و غیراستدلالی موضوع را در نظر می‌گیرد و به واقعیات کاری ندارد.

کلاه سیاه

دوبونو کلاه سیاه را به نظرات منفی منطقی اختصاص داده است. فردی که با این رنگ کلاه در جلسه حاضر می‌شود، جنبه‌های منفی و بدبینانه موضوع را بیان می‌کند. او وظیفه دارد دلایل عدم موفقیت را بررسی کند.

کلاه زرد

رنگ زرد نماینده تفکرات سازنده و مثبت است. کسی که این کلاه را بر سر می‌گذارد، جنبه‌های مثبت و خوش‌بینانه را مورد توجه قرار می‌دهد. گرایشات کلاه زرد، درست در مقابل گرایش‌های کلاه سیاه قرار دارد.

کلاه سبز

در تکنیک شش کلاه تفکر، رنگ سبز نماد تفکر خلاق است. از کلاه سبز برای ابراز ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید و خلاقانه استفاده می‌شود. کسی که با کلاه سبز در جلسه حاضر می‌شود، از نظرات نو و متفاوت استقبال می‌کند.

کلاه آبی

وقتی کسی با کلاه سبز به جلسه می‌رود، وظیفه دارد تفکرات موجود درباره یک موضوع را بررسی کند. فرد کلاه آبی، نظرات بقیه کلاه‌های رنگی را بررسی و سازماندهی می‌کند و به نوعی دبیر جلسه است!

جلسات کاری می‌توانند باارزش و مولد باشند؛ اما اگر با فوت و فن برگزاری جلسات آشنایی نداشته باشید، نه‌تنها حاصلی از آن عایدتان نمی‌شود، بلکه زمان زیادی را هم از دست می‌دهید. پس مهارت مدیریت جلسه‌های کاری را دست کم نگیرید! استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت جلسات هم نقش مهمی در این فرایند دارد.

منبع: FORBES

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید

شاید این مقاله‌ها هم برای شما جالب باشد

مدیریت جلسات کاری به سبک مدیران موفق

جلسات کاری ابزار مفیدی هستند که تیم‌ها برای نظارت بر پیشرفت پروژه، بحث درباره ایده‌ها و حل مسائلی که می‌توانند بر موفقیت تیم تأثیر بگذارند، از آن استفاده می‌کنند. اما بیایید با خودمان روراست باشیم: بیشتر ما از جلسات کاری

مدیریت زمان و افزایش بهره‌وری با روش انجام دادن کارها GTD

یک نظر نامحبوب: مغز ما برای ذخیره اطلاعات ساخته نشده است! وقتی ذهنمان مملو از کارهایی می‌شود که باید انجام بدهیم، انرژی کمتری برای انجام دادن آنها صرف می‌کنیم. روش انجام دادن کارها (GTD) هم بر همین اصل استوار است.